Co widać w osadzie moczu?
W osadzie moczu widoczny kryształ cystyny (pow. 250´). Zdjęcie wykonane w Medicuslabor w Nowym Targu.

Niebarwiony osad moczu. Mocz o odczynie kwaśnym; widoczne moczany bezpostaciowe – pojedyncze i w skupiskach, w środkowej części pojedynczy kryształ szczawianu wapnia oraz erytrocyt świeży. Zdjęcie wykonałam w Samodzielnej Pracowni Radioligandów UJCM w Krakowie.W osadzie moczu widoczne liczne moczany bezpostaciowe oraz pojedynczy leukocyt z wyraźnie zarysowanymi ziarnistościami (jądro). Zdjęcie wykonałam w Samodzielnej Pracowni Radioligandów
UJCM w Krakowie.


W środku komórka nabłonka z pęcherza moczowego tzw. ogonkowata, widoczna jako komórka z jądrem w części czołowej a po przeciwnej stronie z wydłużoną cytoplazmą. Dwie złączone komórki nabłonka pęcherza moczowego. Zdjęcie wykonanane w Medicuslabor w Nowym Targu.
Fosforan wapnia występuje najczęściej w moczu o odczynie alkalicznym, kryształy są bezbarwne, ułożone w wiązki lub rozetki. Może także tworzyć osad bezpostaciowy, szaropiaskowy widoczny na zdjęciu obok kryształów. Zdjęcie wykonałam w Samodzielnej Pracowni Radioligandów UJCM w Krakowie (po. 250×).Pęcherzyk powietrza. Zdjęcie wykonałam w Samodzielnej Pracowni Radioligandów CMUJ w Krakowie (pow 200×).Fizjologiczny osad moczu o odczynie kwaśnym. Widoczne pojedyncze kryształy szczawianu wapnia. (pow. 313´). Zdjęcie wykonałam w SPR UJ CM.

Na środku widoczny wałeczek woskowy, wyróżniający się spośród wałeczków szklistych ostrym obrysem konturów. Zdjęcie wykonałam w Samodzielnej Pracowni Radioligandów UJCM w Krakowie (pow. 313´).

Duży kryształ fosforanu amonowo-magnezowego w kształcie wieka trumny. Zdjęcie wykonałam w Samodzielnej Pracowni Radioligandów UJCM w Krakowie (pow. 313´).
Osad moczu z kryształami kwasu moczowego w kształcie rombu lub osełki, Zdjęcie wykonałam w Samodzielnej Pracowni Radioligandów UJCM w Krakowie (pow. 100×).
Zdjęcie męża znajduje się na stronie: http://krzysciak.blogspot.com/search/label/osady%20moczuW osadzie moczu widoczny nabłonek wielokątny płaski przykryty przez liczne moczany bezpostaciowe. Zdjęcie wykonałam w Samodzielnej Pracowni Radioligandów
UJCM w Krakowie.

W osadzie moczu widoczne skupisko nabłonków płaskich. Zdjęcie wykonałam w Samodzielnej Pracowni Radioligandów UJCM w Krakowie.


Widzę, że temat cieszy się sporą popularnością ja osobiście jestem zainteresowana standaryzacją  badania mikroskopowego moczu i chętnie posłucham doświadczonych praktyków jak ową standaryzację przeprowadzają w swoich pracowniach a także jak wypada kontrola jakości wewnątrz- i zewnątrzlaboratoryjna tego badania  :)
Czy ktoś z Was uzyskuje takie samo zagęszczenie moczu o ile uzyskanie podobnej objętości nie wydaje się być dużym problemem. 
Kolejna sprawa, która mnie nurtuje to czy kontrolujecie zmienne mikroskopowe.

Do tej pory choć wytyczne w tej sprawie istnieją wciąż spotykam się z umieszczaniem kropli moczu na szkiełku podstawowym i układaniu na nim szkiełka nakrywkowego.  


Comments

Katarzyna said…
Witam Panią! Sama jestem studentką 4 roku analityki medycznej w Poznaniu, i ostatnio przeszukuję pilnie internet, by odnaleźć aktualne wytyczne do przygotowywania osadu moczu (ilości w ml, sposoby zlewania nadsączu itp). Trafiłam na Pani post z osadami moczu, i pomyślałam sobie, czy może miałaby Pani namiary na jakąś stronkę, na której mogłabym to znaleźć? :-)
Pozdrawiam, kasia:-)
Anonymous said…
You should take part in a contest for one of thе finеst wеbsіtes onlinе.
I'm going to recommend this blog!

Feel free to surf to my page :: understanding penny stocks
wojtek maslak said…
Witam. A ja chciałbym się dowiedzieć gdzie można dokładnie zbadać kamień nerkowy (spektroskopia w podczerwieni i/lub badanie rentgenowskie) ?

Popular posts from this blog

Obrona Doktoratu Pawła 12.01.2011 godz. 12.00

Długi weekend majowy